- Mfr. #:
- F5E2
- Description:
- Infrared Emitters 9mW 1.7V IR LED
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-46 |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Infrared Emitters |
| Subcategory: | Infrared Data Communications |
| Illumination Color: | Infrared |
| Product Type: | IR Emitters (IR LEDs) |
| Packaging: | Bulk |
| Wavelength: | 880 nm |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Length: | 5.31 mm |
| Width: | 5.31 mm |
| Viewing Angle: | 40 deg |
| Beam Angle: | 40 deg |
| Height: | 3.94 mm |
| Vr - Reverse Voltage: | 3 V |
| Vf - Forward Voltage: | 1.7 V |
| Power Rating: | 1.3 W |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. F5E2 is now available at OMO. Request a quote of F5E2 please use the request quote or email us a RFQ.
F5E2 Price & Stock
ON Semiconductor F5E2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | F5E2 | 7,803 | 5.83 | 5.83 | 5.21 | 4.74 | 4.74 | 2020-01-24T09:52:22Z |
| North Star Micro | F5E2 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | F5E2 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for F5E2 due to regional differences or acquisition. F5E2 may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor