- Mfr. #:
- F5F1
- Description:
- Infrared Emitters DISC BY MFG 2/02
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Lens Shape: | Square |
|---|---|
| Package / Case: | Side Looker |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| RoHS: | N |
| Product Category: | Infrared Emitters |
| Subcategory: | Infrared Data Communications |
| Illumination Color: | Infrared |
| Product Type: | IR Emitters (IR LEDs) |
| Wavelength: | 940 nm |
| If - Forward Current: | 60 mA |
| Vr - Reverse Voltage: | 6 V |
| Height: | 5.8 mm |
| Length: | 4.7 mm |
| Viewing Angle: | 35 deg |
| Width: | 2.67 mm |
| Power Rating: | 100 mW |
| Vf - Forward Voltage: | 1.7 V |
| Radiant Intensity: | 0.28 mW/sr |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
Request a quote F5F1 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of F5F1 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
F5F1 Price & Stock
Fairchild Semiconductor F5F1 pricing and available inventory.
Alternate Names
Fairchild Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for F5F1 due to regional differences or acquisition. F5F1 may also be known as the following names:
- FAIRCHILD
- FSC
- FAIR
- QTC
- FAIRCHIL
- FAI
- FAIRCHILD SEMI
- FCS
- FAIRCH
- QT OPTO
- FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
- SPT
- FAIRCHI
- FAIRC
- FARICHILD
- FAIRCHLD
- FCH
- FDS
- FARA
- FAIRCHILD SEMICONDUC
- NSC/FSC
- FAIRCHILD SEMIC
- SIGNAL PROCESSING TECHNOLOGIES
- FAIRCHILD SEMICOND
- OTHER