- Mfr. #:
- F5G1
- Description:
- Infrared Emitters
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Lens Shape: | Square |
|---|---|
| Package / Case: | Side Looker |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| RoHS: | N |
| Product Category: | Infrared Emitters |
| Subcategory: | Infrared Data Communications |
| Illumination Color: | Infrared |
| Product Type: | IR Emitters (IR LEDs) |
| Wavelength: | 880 nm |
| Vr - Reverse Voltage: | 6 V |
| If - Forward Current: | 50 mA |
| Height: | 5.8 mm |
| Length: | 4.7 mm |
| Viewing Angle: | 35 deg |
| Width: | 2.67 mm |
| Power Rating: | 100 mW |
| Vf - Forward Voltage: | 1.7 V |
| Radiant Intensity: | 0.6 mW/sr |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: F5G1 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy F5G1,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
F5G1 Price & Stock
Fairchild Semiconductor F5G1 pricing and available inventory.
Alternate Names
Fairchild Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for F5G1 due to regional differences or acquisition. F5G1 may also be known as the following names:
- FAIRCHILD
- FSC
- FAIR
- QTC
- FAIRCHIL
- FAI
- FAIRCHILD SEMI
- FCS
- FAIRCH
- QT OPTO
- FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
- SPT
- FAIRCHI
- FAIRC
- FARICHILD
- FAIRCHLD
- FCH
- FDS
- FARA
- FAIRCHILD SEMICONDUC
- NSC/FSC
- FAIRCHILD SEMIC
- SIGNAL PROCESSING TECHNOLOGIES
- FAIRCHILD SEMICOND
- OTHER