- Mfr. #:
- G3VM-51PR(TR)
- Description:
- SSR RELAY SPST-NO 300MA 0-50V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Solid State Relays |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Termination-Style | SMD (SMT) Tab |
| Relay-Type | Relay |
| Manufacturer | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | G3VM |
| Output-Type | AC, DC |
| Supplier-Device-Package | 4-USOP |
| Package-Case | 4-SMD (0.128", 3.25mm) |
| Load-Current | 300mA |
| On-State-Resistance-Max | 1.5 Ohm |
| Voltage-Input | 1.15VDC |
| Voltage-Load | 0 ~ 50 V |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of G3VM-51PR(TR) at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
G3VM-51PR(TR) Price & Stock
Omron G3VM-51PR(TR) pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Master Electronics | G3VM-51PR(TR) | - | - | - | - | 85.36 | 57.48 | 2020-03-20T08:59:18Z |
| Onlinecomponents.com | G3VM-51PR(TR) | - | - | - | - | 85.36 | 57.48 | 2020-03-20T11:10:45Z |
| Sager Electronics | G3VM-51PR(TR) | - | - | - | - | - | - | 2020-03-20T12:59:28Z |
| C Plus Electronics | G3VM-51PR(TR) | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Omron has several brands around the world that may have alternate names for G3VM-51PR(TR) due to regional differences or acquisition. G3VM-51PR(TR) may also be known as the following names:
- OMRON ELECTRONICS
- OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
- OMR
- OMROM
- OMRO
- OMRON STI
- OMRN
- OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION
- Omron Industrial
- OMRON-IA
- Omron Electronics Inc-EMC Div
- OMRON CORP
- Omron Automation and Safety
- OMRON ELECTRONICS INC
- Omron Automation
- OMRON CORPORATION
- Omron Electronics LLC
- Omron Electronics Inc-IA Div
- Omron Electronics Inc-ECB Div
- OMRON SAFETY
- OMRON ELECTRIC
- OMRON GMBH
- OMRONELEC
- OMRON ELECTRONI
- OMRON ELE