- Mfr. #:
- G3VM-61PR1(TR)
- Description:
- SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-60V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Solid State Relays |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Termination-Style | SMD (SMT) Tab |
| Relay-Type | Relay |
| Manufacturer | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | G3VM |
| Output-Type | AC, DC |
| Supplier-Device-Package | 4-USOP |
| Package-Case | 4-SMD (0.128", 3.25mm) |
| On-State-Resistance-Max | 15 Ohm |
| Load-Current | 120mA |
| Voltage-Input | 1.15VDC |
| Voltage-Load | 0 ~ 60 V |
More Information
Part No. G3VM-61PR1(TR) is now available at OMO. Request a quote of G3VM-61PR1(TR) please use the request quote or email us a RFQ.
G3VM-61PR1(TR) Price & Stock
Omron G3VM-61PR1(TR) pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Master Electronics | G3VM-61PR1(TR) | - | - | - | - | 64.78 | 43.66 | 2020-03-24T09:05:29Z |
| Onlinecomponents.com | G3VM-61PR1(TR) | - | - | - | - | 64.78 | 43.66 | 2020-03-24T11:16:33Z |
| Sager Electronics | G3VM-61PR1(TR) | - | - | - | - | - | - | 2020-03-24T14:12:44Z |
Alternate Names
Omron has several brands around the world that may have alternate names for G3VM-61PR1(TR) due to regional differences or acquisition. G3VM-61PR1(TR) may also be known as the following names:
- OMRON ELECTRONICS
- OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
- OMR
- OMROM
- OMRO
- OMRON STI
- OMRN
- OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION
- Omron Industrial
- OMRON-IA
- Omron Electronics Inc-EMC Div
- OMRON CORP
- Omron Automation and Safety
- OMRON ELECTRONICS INC
- Omron Automation
- OMRON CORPORATION
- Omron Electronics LLC
- Omron Electronics Inc-IA Div
- Omron Electronics Inc-ECB Div
- OMRON SAFETY
- OMRON ELECTRIC
- OMRON GMBH
- OMRONELEC
- OMRON ELECTRONI
- OMRON ELE