- Mfr. #:
- G3VM-61VY1
- Description:
- SSR RELAY SPST-NO 100MA 0-60V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Solid State Relays |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact-Form | SPST (1 Form A) |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Relay-Type | Relay |
| Product | Power Relays |
| Input-to-Output-Isolation-Method | Optocoupler |
| Manufacturer | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Termination-Style | Gull Wing |
| Series | G3VM |
| Output-Type | AC, DC |
| Load-Current-Rating | 80 mA |
| On-State-Resistance-Max | 50 Ohm |
| Load-Voltage-Rating | 48 VAC |
| Package-Case | 4-SOP (0.179", 4.55mm) |
| Supplier-Device-Package | 4-SOP |
| Load-Current | 100mA |
| Voltage-Input | 1.27VDC |
| Voltage-Load | 0 ~ 60 V |
| Minimum-Operating-Temperature | - 20 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 65 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
G3VM-61VY1 is available at OMO Electronic.We can offer G3VM-61VY1 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
G3VM-61VY1 Price & Stock
Omron G3VM-61VY1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 653-G3VM61VY1 | 579 | 38.72 | 30.71 | 29.09 | 22.63 | 22.63 | 2020-02-21T22:48:47Z |
| Digi-Key | G3VM-61VY1-ND | - | - | - | - | 24.26 | 24.26 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Master Electronics | G3VM-61VY1 | - | - | - | - | 20.10 | 20.10 | 2020-02-23T10:02:07Z |
| Avnet | G3VM61VY1 | - | - | - | - | 25.67 | 20.76 | 2020-02-21T03:38:43Z |
| Sager Electronics | G3VM-61VY1 | - | - | - | - | 21.57 | 21.57 | 2020-02-22T13:56:10Z |
| Onlinecomponents.com | G3VM-61VY1 | - | - | - | - | 20.10 | 20.10 | 2020-02-22T12:19:42Z |
| Heilind Electronics | OMRG3VM-61VY1 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-22T17:19:49Z |
| Newark | 46Y0652 | - | - | - | - | 22.70 | 22.70 | 2020-02-22T03:49:50Z |
| Allied Electronics & Automation | 71560978 | - | - | - | - | 24.45 | 24.45 | 2020-02-23T11:44:20Z |
Alternate Names
Omron has several brands around the world that may have alternate names for G3VM-61VY1 due to regional differences or acquisition. G3VM-61VY1 may also be known as the following names:
- OMRON ELECTRONICS
- OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
- OMR
- OMROM
- OMRO
- OMRON STI
- OMRN
- OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION
- Omron Industrial
- OMRON-IA
- Omron Electronics Inc-EMC Div
- OMRON CORP
- Omron Automation and Safety
- OMRON ELECTRONICS INC
- Omron Automation
- OMRON CORPORATION
- Omron Electronics LLC
- Omron Electronics Inc-IA Div
- Omron Electronics Inc-ECB Div
- OMRON SAFETY
- OMRON ELECTRIC
- OMRON GMBH
- OMRONELEC
- OMRON ELECTRONI
- OMRON ELE