- Mfr. #:
- GA8-6D05R
- Description:
- Solid State Relays - PCB Mount SOLID STATE RELAY 24-280 VAC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting Style: | Through Hole |
|---|---|
| Product Category: | Solid State Relays - PCB Mount |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Manufacturer: | Sensata |
| Product Type: | SSR - Solid State Relays |
| Product: | SSR - Solid State Relays |
| Contact Form: | SPST (1 Form A) |
| Subcategory: | Relays |
| Input to Output Isolation Method: | Optical Isolation |
| Series: | GA8 |
| Brand: | Crydom |
| Load Current Rating: | 50 mA |
| Length: | 43.2 mm |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Control Voltage Range: | 28 VDC |
| Height: | 25.4 mm |
| Load Voltage Rating: | 240 VAC |
| Input Current: | 16 mA |
| Width: | 10.2 mm |
| Unit Weight: | 1.100548 oz |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
More Information
Part No. GA8-6D05R is now available at OMO. Request a quote of GA8-6D05R please use the request quote or email us a RFQ.
GA8-6D05R Price & Stock
Sensata GA8-6D05R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 646-1264-ND | 146 | 185.75 | 176.88 | 163.87 | 163.87 | 163.87 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Onlinecomponents.com | GA8-6D05R | 40 | 205.38 | 174.69 | 152.03 | 148.21 | 148.21 | 2020-02-24T12:21:45Z |
| Verical | GA8-6D05R | 38 | - | 184.43 | 184.43 | 184.43 | 184.43 | 2020-02-24T17:44:41Z |
| Electro Sonic | GA86D05R | 40 | 211.54 | 179.94 | 156.59 | 152.66 | 152.66 | 2020-02-24T09:45:46Z |
| Master Electronics | GA8-6D05R | 40 | 205.38 | 174.69 | 152.03 | 148.21 | 148.21 | 2020-02-24T10:01:57Z |
| Chip One Stop Global | C1S156600123231 | 20 | 187.76 | 179.00 | 179.00 | 179.00 | 179.00 | 2020-02-24T13:01:44Z |
| TTI | GA8-6D05R | - | - | - | 150.16 | 150.16 | 150.16 | 2020-02-22T09:24:35Z |
| Mouser | 558-GA8-6D05R | - | 185.75 | 176.88 | 163.87 | 156.08 | 156.08 | 2020-02-25T00:23:07Z |
| Heilind Electronics | CRYGA8-6D05R | - | - | - | - | - | - | 2020-02-22T17:19:49Z |
| Allied Electronics & Automation | 70955375 | 23 | 189.18 | 180.07 | 166.83 | 166.83 | 166.83 | 2020-02-24T22:16:19Z |
| Hamilton Americas | GA8-6D05R | 13,254 | - | - | - | - | - | 2020-02-17T16:30:09Z |
| Dachs | GA8-6D05R | 20 | - | - | - | - | - | 2020-02-11T15:48:27Z |
| Distrelec | 30106632 | 21 | 149.88 | 129.99 | 129.99 | 129.99 | 129.99 | 2020-02-25T00:22:20Z |
Alternate Names
Sensata has several brands around the world that may have alternate names for GA8-6D05R due to regional differences or acquisition. GA8-6D05R may also be known as the following names:
- SENSATA TECHNOLOGIES
- Sensata / Crydom
- SENSATA TECHNOLOGIES INC
- SENSATA TECH
- Airpax / Sensata
- Sensata Pressure & Temp
- SENSATA POWER CONTROLS
- SENSATA TECHNOLOGIE
- SENSATA TECHNOLOGIES HOLLAND BV
- SENSATA PRESSURE
- SENSATA TECHNOLOGI
- Sensata - Kavlico
- FIRST TECHNOLOGY
- SENSATA TECHNOLOGIES MARYLAND
- SENSATA TECHNOLGY
- SENSATA TECHNOL
- SENSAT
- SENSATA TECHNOLOGIES (KLIXON)
- Sensata - BEI Kimco
- SENSATA TECHNOLOGY
- SENSATA PRESSURE AND THERMAL SENSING
- SENSATA THERMAL SENSING PRODUCTS