- Mfr. #:
- HDSP-315E
- Description:
- LED Displays & Accessories Red 625nm 0.4in 7 Segment
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Illumination Color: | Red |
| Product Category: | LED Displays & Accessories |
| Product Type: | LED Displays |
| Product: | LED Displays |
| Series: | HDSP-3 |
| Subcategory: | Displays |
| Configuration: | Common Anode |
| Manufacturer: | Broadcom Limited |
| Brand: | Broadcom / Avago |
| Display Type: | 7 Segment |
| Wavelength: | 626 nm |
| Viewing Area - W x H: | 6 mm x 10 mm |
| Luminous Intensity: | 5000 ucd |
| Factory Pack Quantity: | 200 |
| Power Consumption: | 105 mW |
| If - Forward Current: | 10 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 1.9 V |
| Number of Digits: | 1 |
| Character Size: | 0.4 in |
| Unit Weight: | 0.035274 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
The price and lead time for HDSP-315E depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
HDSP-315E Price & Stock
Hewlett Packard HDSP-315E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resion | HDSP-315E | 25 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| North Star Micro | HDSP-315E | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Hewlett Packard has several brands around the world that may have alternate names for HDSP-315E due to regional differences or acquisition. HDSP-315E may also be known as the following names:
- H/P
- PACKARD
- HEWLET PACKARD
- HEWLETT PACK
- HEWLETT PACKARD COMP
- HP/AGILEN
- HEWLETT P
- HP LED JA
- HEWLETT PACKAR
- HP/AG
- Hewlett-Packard (HP)
- Hewlett Packard Components Division
- HEWLETT-P
- HEWITT PACKARD
- HP/98 NEW
- TEAC/HP
- HP (HEWLI
- Hewlett Pkrd
- HP/NONE
- HP / AVAN
- HP (HEWLE
- hewlett packard company
- HP/83 NEW
- Hewlett-PackardCo(HP)
- Hewlett Packard (Agilent Div)