- Mfr. #:
- HDSP-7401-DE000
- Description:
- LED Displays & Accessories Yellow 586nm 0.3in 7 Segment
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Illumination Color: | Yellow |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Type: | Numeric Display |
| Product Category: | LED Displays & Accessories |
| Product Type: | LED Displays |
| Series: | HDSP-7 |
| Subcategory: | Displays |
| Configuration: | Common Anode |
| Manufacturer: | Broadcom Limited |
| Brand: | Broadcom / Avago |
| Character Size: | 7.6 mm |
| Display Type: | 7 Segment |
| Wavelength: | 645 nm |
| If - Forward Current: | 5 mA |
| Luminous Intensity: | 480 ucd |
| Factory Pack Quantity: | 200 |
| Vf - Forward Voltage: | 2 V |
| Number of Digits: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of HDSP-7401-DE000 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
HDSP-7401-DE000 Price & Stock
Avago HDSP-7401-DE000 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 3138311 | 1,686 | - | - | - | - | - | 2020-01-02T00:37:02Z |
| Abacus Technologies | HDSP-7401-DE000 | 8,316 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | HDSP-7401-DE000 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | HDSP-7401-DE000 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Avago has several brands around the world that may have alternate names for HDSP-7401-DE000 due to regional differences or acquisition. HDSP-7401-DE000 may also be known as the following names:
- AVAGO TECHNOLOGIES
- AVA
- AVG
- AVANTEK
- AVAGO TECH
- AVASEM
- HEWLETT
- Avago Technologies US Inc
- AGA
- AVAG
- DDI
- AVGO
- AGILENT TECHNOLOGIES INC
- AVAGO TECHNO
- AVAGO TECHNOLOG
- AVAGO TECHNOLOGIES INC
- AGLIENT
- AVANTEK SYSTEMS
- Avantek Inc
- Avago Technology
- AVAGO TECHNOLOGIES US INC (VA)
- AVAGO/AGILENT
- AVAGOTECHNOLOGIESLIMITED
- Avago Technologies (Broadcom Limited)
- AVAGO ROHS
- Avago Technologies US Inc.