- Mfr. #:
- IDT49FCT805APY
- Description:
- IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Differential-Input:Output | No/No |
| Manufacturer | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Product Category | Clock/Timing - Clock Buffers, Drivers |
| Input | CMOS, LVTTL |
| Output | CMOS, LVTTL |
| Series | 49FCT |
| Voltage-Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Package-Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 20-SSOP |
| Number-of-Circuits | 2 |
| Ratio-Input:Output | 1899/12/30 1:05:00 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Frequency-Max | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
IDT49FCT805APY is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
IDT49FCT805APY Price & Stock
Integrated Device Technology IDT49FCT805APY pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| iodParts | IDT49FCT805APY | 2,432 | - | - | 20.22 | 15.84 | 15.84 | 2019-12-03T04:15:32Z |
| LTL Group | 4040775 | 37 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| Quest | IDT49FCT805APY | 267 | 31.78 | 15.89 | 13.77 | 12.71 | 12.71 | 2019-12-03T11:20:25Z |
| Resion | IDT49FCT805APY | 110 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| SPEC | IDT49FCT805APY | 30 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T14:55:01Z |
| Classic Components | IDT49FCT805APY | 6 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | IDT49FCT805APY | 6,699 | - | - | - | - | - | 2019-12-03T00:14:38Z |
| Nexxon | IDT49FCT805APY | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | IDT49FCT805APY | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | IDT49FCT805APY | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | IDT49FCT805APY | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Integrated Device Technology has several brands around the world that may have alternate names for IDT49FCT805APY due to regional differences or acquisition. IDT49FCT805APY may also be known as the following names:
- IDT
- INTEGRATED DEVICE
- INTEGRATED
- INTEGRATED DEVICE TECH
- ICS
- MICROCLOCK
- SDT
- Integrated Device Technology (IDT)
- IDT Integrated Device Technology Inc
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY INC
- QUALITY SEMI
- QUA
- INTEGRATED CONTROL TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICE TECHNOL
- INTEGRATED DEVI
- ICST
- IDT (Integrated Device Technology)
- IDT - INTE
- INTEGRATE DEVICE TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICES
- MICROCLOC
- INTEGRATED DEV
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY - OBS
- INT DEV TECH
- INTEGRATED DEVICE TECHN (IDT)