- Mfr. #:
- IDT5V991A-5JGI8
- Description:
- IC CLK DVR PLL 3.3V PROGR 32PLCC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Divider-Multiplier | Yes/Yes |
|---|---|
| PLL | Yes with Bypass |
| Series | TurboClock |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Type | PLL Clock Driver |
| Differential-Input:Output | No/No |
| Output | LVTTL |
| Input | LVTTL |
| Manufacturer | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Product Category | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers |
| Frequency-Max | 85MHz |
| Supplier-Device-Package | 32-PLCC (13.97x11.43) |
| Package-Case | 32-LCC (J-Lead) |
| Voltage-Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Ratio-Input:Output | 1899/12/30 1:08:00 |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
IDT5V991A-5JGI8 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
IDT5V991A-5JGI8 Price & Stock
Integrated Device Technology IDT5V991A-5JGI8 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C Plus Electronics | IDT5V991A-5JGI8 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | IDT5V991A-5JGI8 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Integrated Device Technology has several brands around the world that may have alternate names for IDT5V991A-5JGI8 due to regional differences or acquisition. IDT5V991A-5JGI8 may also be known as the following names:
- IDT
- INTEGRATED DEVICE
- INTEGRATED
- INTEGRATED DEVICE TECH
- ICS
- MICROCLOCK
- SDT
- Integrated Device Technology (IDT)
- IDT Integrated Device Technology Inc
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY INC
- QUALITY SEMI
- QUA
- INTEGRATED CONTROL TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICE TECHNOL
- INTEGRATED DEVI
- ICST
- IDT (Integrated Device Technology)
- IDT - INTE
- INTEGRATE DEVICE TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICES
- MICROCLOC
- INTEGRATED DEV
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY - OBS
- INT DEV TECH
- INTEGRATED DEVICE TECHN (IDT)