- Mfr. #:
- IXD1209F252MR-G
- Description:
- IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT25
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Zilog |
|---|---|
| Voltage-Input | Up to 10V |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | SOT-25 |
| Package-Case | SC-74A, SOT-753 |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Current-Output | 300mA |
| Voltage-Output | 2.5V |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.22V @ 100mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of IXD1209F252MR-G at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
IXD1209F252MR-G Price & Stock
Zilog IXD1209F252MR-G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 269-4966-2-ND | - | - | - | - | - | 2.00 | 2019-12-06T13:57:52Z |
Alternate Names
Zilog has several brands around the world that may have alternate names for IXD1209F252MR-G due to regional differences or acquisition. IXD1209F252MR-G may also be known as the following names:
- ZIL
- ZILOG INC
- ZILO
- ZLG
- ZILG
- ZIOLG
- ZILOG-PBF
- ZILOG EOL
- ZILQG
- ZILOG ELECTRONICS
- ZILOGPb
- ZILOG (VA)
- ZILOGINCORPORATED
- Zilog/QP
- ZILOG CORPORATI
- ZILOG SEMICONDUCTOR
- Zilog / Philippines
- ZIL-ZILOG
- ZILOGD
- XILOG
- ZILOGL
- ZILOG / REEL
- Ixys Zilog