- Mfr. #:
- IXGH20N60AU1
- Description:
- IGBT 600V 40A 150W TO247AD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | TO-247AD (IXGH) |
| Package-Case | TO-247-3 |
| Input-Type | Standard |
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | IGBTs - Single |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 600V |
| Current-Collector-Ic-Max | 40A |
| Vce-on-Max-Vge-Ic | 3V @ 15V, 20A |
| Power-Max | 150W |
| Td-on-off-25°C | - |
| Gate-Charge | - |
| Switching-Energy | - |
| Reverse-Recovery-Time-trr | - |
| Current-Collector-Pulsed-Icm | - |
| IGBT-Type | - |
| Series | - |
| Test-Condition | - |
More Information
Request a quote IXGH20N60AU1 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of IXGH20N60AU1 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
IXGH20N60AU1 Price & Stock
IXYS IXGH20N60AU1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dana Microsystems | IXGH20N60AU1 | 462 | - | - | - | - | - | 2020-01-05T04:44:34Z |
| Nexxon | IXGH20N60AU1 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | IXGH20N60AU1 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | IXGH20N60AU1 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
IXYS has several brands around the world that may have alternate names for IXGH20N60AU1 due to regional differences or acquisition. IXGH20N60AU1 may also be known as the following names:
- IXYS CORPORATION
- IXY
- IXYS CORP
- IXYS SEMICONDUCTOR
- IXYS Integrated Circuits Division
- IXYS Integrated Circuits/Clare
- IXYS GMBH
- IXYS-DIRECTED ENERGY
- IXYS Integrated Circuits Division Inc
- IXYS SEMICONDUCTOR GMBH
- IXYS (VA)
- IXYS CORPO
- IXYS Semiconducter GmbH
- IXYS SEMICONDUCTOR CORP
- IXYS INTEGCIRCUITS DIV(CLARE)
- IXYS Colorado (IXYS RF Division)
- IXYS SEMICOND
- IXYS Integrated Circuits
- Zilog/IXYS
- IXYSCOR
- Clare/LXYS Corporation
- IXYS-RF
- CP CLAIRE
- Clare (IXYS)
- IXYS CORPORATION|V