- Mfr. #:
- IXGM40N60A
- Description:
- IGBT LO VOLT 600V 75AMP TO-204AE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Package-Case | TO-204AA, TO-3 |
|---|---|
| Supplier-Device-Package | TO-204 |
| Input | Standard |
| Configuration | Single |
| NTC-Thermistor | No |
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | IGBTs - Modules |
| Mounting-Type | Chassis Mount |
| Current-Collector-Ic-Max | 75A |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 600V |
| Input-Capacitance-Cies-Vce | 4.5nF @ 25V |
| Vce-on-Max-Vge-Ic | 3V @ 15V, 40A |
| Power-Max | 250W |
| Current-Collector-Cutoff-Max | 200μA |
| Series | - |
| IGBT-Type | - |
More Information
Part No. IXGM40N60A is now available at OMO. Request a quote of IXGM40N60A please use the request quote or email us a RFQ.
IXGM40N60A Price & Stock
IXYS IXGM40N60A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | IXGM40N60A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | IXGM40N60A | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | IXGM40N60A | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
IXYS has several brands around the world that may have alternate names for IXGM40N60A due to regional differences or acquisition. IXGM40N60A may also be known as the following names:
- IXYS CORPORATION
- IXY
- IXYS CORP
- IXYS SEMICONDUCTOR
- IXYS Integrated Circuits Division
- IXYS Integrated Circuits/Clare
- IXYS GMBH
- IXYS-DIRECTED ENERGY
- IXYS Integrated Circuits Division Inc
- IXYS SEMICONDUCTOR GMBH
- IXYS (VA)
- IXYS CORPO
- IXYS Semiconducter GmbH
- IXYS SEMICONDUCTOR CORP
- IXYS INTEGCIRCUITS DIV(CLARE)
- IXYS Colorado (IXYS RF Division)
- IXYS SEMICOND
- IXYS Integrated Circuits
- Zilog/IXYS
- IXYSCOR
- Clare/LXYS Corporation
- IXYS-RF
- CP CLAIRE
- Clare (IXYS)
- IXYS CORPORATION|V