- Mfr. #:
- IXGP30N60B2
- Description:
- IGBT 600V 70A 190W TO220
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | TO-220AB |
| Package-Case | TO-220-3 |
| Input-Type | Standard |
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | IGBTs - Single |
| Series | HiPerFAST |
| Current-Collector-Ic-Max | 70A |
| Gate-Charge | 66nC |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 600V |
| Test-Condition | 400V, 24A, 5 Ohm, 15V |
| Switching-Energy | 320μJ (off) |
| Power-Max | 190W |
| Current-Collector-Pulsed-Icm | 150A |
| Td-on-off-25°C | 13ns/110ns |
| Vce-on-Max-Vge-Ic | 1.8V @ 15V, 24A |
| IGBT-Type | - |
| Reverse-Recovery-Time-trr | - |
More Information
Request a quote IXGP30N60B2 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of IXGP30N60B2 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
IXGP30N60B2 Price & Stock
IXYS IXGP30N60B2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | IXGP30N60B2-ND | - | - | - | 18.84 | 18.84 | 18.84 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| Dana Microsystems | IXGP30N60B2 | 1,775 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| North Star Micro | IXGP30N60B2 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
IXYS has several brands around the world that may have alternate names for IXGP30N60B2 due to regional differences or acquisition. IXGP30N60B2 may also be known as the following names:
- IXYS CORPORATION
- IXY
- IXYS CORP
- IXYS SEMICONDUCTOR
- IXYS Integrated Circuits Division
- IXYS Integrated Circuits/Clare
- IXYS GMBH
- IXYS-DIRECTED ENERGY
- IXYS Integrated Circuits Division Inc
- IXYS SEMICONDUCTOR GMBH
- IXYS (VA)
- IXYS CORPO
- IXYS Semiconducter GmbH
- IXYS SEMICONDUCTOR CORP
- IXYS INTEGCIRCUITS DIV(CLARE)
- IXYS Colorado (IXYS RF Division)
- IXYS SEMICOND
- IXYS Integrated Circuits
- Zilog/IXYS
- IXYSCOR
- Clare/LXYS Corporation
- IXYS-RF
- CP CLAIRE
- Clare (IXYS)
- IXYS CORPORATION|V