- Mfr. #:
- IZ2405S
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-5V 3W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Type | Isolated Module |
| Series | IZ |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Package-Case | 8-SIP Module (7 Leads) |
| Voltage-Output-1 | 5V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 3W |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Current-Output-Max | 300mA |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Voltage-Isolation | 1.6kV (1600V) |
| Size-Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.9mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Efficiency | 0.8 |
| Voltage-Output-2 | -5V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Part No. IZ2405S is now available at OMO. Request a quote of IZ2405S please use the request quote or email us a RFQ.
IZ2405S Price & Stock
XP Power IZ2405S pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-1645-5-ND | 241 | 94.93 | 89.24 | 79.75 | 79.75 | 79.75 | 2019-11-27T13:55:25Z |
| RS Components | 1228652P | 82 | - | 98.97 | 87.97 | 87.97 | 87.97 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| RS Components | 1228652 | 35 | 109.94 | 98.97 | 87.97 | 87.97 | 87.97 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| RS Components | 1619147 | - | - | - | 84.56 | 84.56 | 84.56 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| Mouser | 209-IZ2405S | 66 | 94.93 | 89.24 | 79.75 | 79.75 | 79.75 | 2019-11-19T18:27:11Z |
| element14 APAC | 1637834 | 1 | 120.74 | 113.50 | 101.42 | 101.42 | 101.42 | 2019-11-28T02:38:54Z |
| Farnell | 1637834 | 1 | 101.08 | 94.98 | 87.61 | 87.61 | 87.61 | 2019-11-28T02:47:11Z |
| Newark | 08P1144 | 1 | 103.37 | 97.11 | 88.54 | 88.54 | 88.54 | 2019-11-28T03:45:04Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809533 | - | - | - | 85.44 | 85.44 | 85.44 | 2019-11-27T12:14:49Z |
| Abacus Technologies | IZ2405S | 107 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Nexxon | IZ2405S | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for IZ2405S due to regional differences or acquisition. IZ2405S may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD