- Mfr. #:
- L78L18CD13TR
- Description:
- Linear Voltage Regulators 18V 0.1A Positive
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 40V |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Package-Case | SO-8 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Polarity | Positive |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Series | L78L18C |
| Output-Type | Fixed |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Supplier-Device-Package | 8-SO |
| Input-Voltage-MIN | 40 V |
| Input-Voltage-MAX | 40 V |
| Line-Regulation | 320 mV |
| Voltage-Output | 18V |
| Output-Voltage | 18 V |
| Load-Regulation | 170 mV |
| Current-Output | 100mA |
| Output-Current | 100 mA |
| Voltage-Dropout-Typical | 1.7V @ 40mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Unit-Weight | 0.017870 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Current-Limit-Min | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
parts# L78L18CD13TR is available at OMO Electronic, see description of L78L18CD13TR as below .
use the request quote form to request L78L18CD13TR price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for L78L18CD13TR depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
L78L18CD13TR Price & Stock
STMicroelectronics L78L18CD13TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 497-7281-1-ND | 9,492 | 3.68 | 2.77 | 1.36 | 0.910 | 0.910 | 2019-12-05T14:01:16Z |
| Digi-Key | 497-7281-6-ND | 9,492 | 3.68 | 2.77 | 1.36 | 0.910 | 0.910 | 2019-12-05T14:01:16Z |
| Digi-Key | 497-7281-2-ND | 7,500 | - | - | - | - | 0.773 | 2019-12-05T14:01:16Z |
| RS Components | 6869600 | 1,450 | - | - | 1.30 | 0.934 | 0.934 | 2019-12-06T11:39:27Z |
| RS Components | 6869600P | 1,450 | - | - | 1.30 | 0.934 | 0.934 | 2019-12-06T11:39:27Z |
| RS Components | 1657761 | - | - | - | - | - | 0.864 | 2019-12-06T11:39:27Z |
| Mouser | 511-L78L18CD13TR | 4,864 | 2.98 | 2.25 | 1.22 | 0.916 | 0.744 | 2019-12-04T22:16:49Z |
| element14 APAC | 2849740 | 1,978 | - | 2.52 | 1.37 | 1.03 | 0.830 | 2019-12-06T02:16:26Z |
| Arrow Electronics | L78L18CD13TR | 12,500 | - | - | - | - | 0.723 | 2019-12-05T16:04:13Z |
| Verical | L78L18CD13TR | 12,500 | - | - | - | - | 0.669 | 2019-12-05T18:03:25Z |
| Avnet | L78L18CD13TR | - | - | - | - | - | 0.693 | 2019-12-05T01:59:35Z |
| Farnell | 2849740 | 1,998 | - | 2.80 | 1.37 | 0.856 | 0.734 | 2019-12-06T02:47:48Z |
| Farnell | 2849740RL | - | - | - | - | 0.856 | 0.734 | 2019-12-06T02:47:48Z |
| Newark | 51AC9198 | 1,978 | - | 2.25 | 1.22 | 0.916 | 0.916 | 2019-12-06T03:38:55Z |
| Newark | 56P8760 | - | - | - | - | - | 0.799 | 2019-12-06T03:38:55Z |
| Avnet Europe | L78L18CD13TR | 2,500 | - | - | - | - | 0.455 | 2019-12-05T08:13:29Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0008023 | 7,500 | - | - | - | - | - | 2019-12-05T15:44:21Z |
| LTL Group | 4908377 | 10,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T09:29:21Z |
| Classic Components | L78L18CD13TR | 11,550 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| GreenTree Electronics | L78L18CD13TR | 12,500 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | L78L18CD13TR | 983 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Abacus Technologies | L78L18CD13TR | 3,865 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | L78L18CD13TR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| TransparentC | L78L18CD13TR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | L78L18CD13TR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for L78L18CD13TR due to regional differences or acquisition. L78L18CD13TR may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics