LM5006EVAL/NOPB - Texas Instruments
Mfr. #:
LM5006EVAL/NOPB
Description:
LM5006 DC to DC Converter and Switching Regulator Chip 5VDC Output Evaluation Board
Specifications
Type Voltage Regulators - Switching Regulators
Manufacturer Texas Instruments
Description-Function LM5006 - DC/DC,Step Down 1,Non-Isolated Outputs Evaluation Board
Tool-Is-For-Evaluation-Of LM5006
Utilized-IC-Part LM5006
Board-Type Fully Populated
Product Category Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Product Evaluation Boards
Main-Purpose DC/DC, Step Down
Packaging Bulk
Regulator-Topology Buck
Supplied-Contents Board
Voltage-Input 6 V ~ 75 V
Input-Voltage 6 V to 75 V
Voltage-Output 5V
Current-Output 500mA
Output-Current 500 mA
Output-Voltage 5 V
Frequency-Switching 200kHz
Dimensions 2.6 in x 1.6 in