- Mfr. #:
- LM5006EVAL/NOPB
- Description:
- LM5006 DC to DC Converter and Switching Regulator Chip 5VDC Output Evaluation Board
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Voltage Regulators - Switching Regulators |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Description-Function | LM5006 - DC/DC,Step Down 1,Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Tool-Is-For-Evaluation-Of | LM5006 |
| Utilized-IC-Part | LM5006 |
| Board-Type | Fully Populated |
| Product Category | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS |
| Product | Evaluation Boards |
| Main-Purpose | DC/DC, Step Down |
| Packaging | Bulk |
| Regulator-Topology | Buck |
| Supplied-Contents | Board |
| Voltage-Input | 6 V ~ 75 V |
| Input-Voltage | 6 V to 75 V |
| Voltage-Output | 5V |
| Current-Output | 500mA |
| Output-Current | 500 mA |
| Output-Voltage | 5 V |
| Frequency-Switching | 200kHz |
| Dimensions | 2.6 in x 1.6 in |
| Outputs-and-Type | 1, Non-Isolated |
| Power-Output | - |
| Series | - |
More Information
We can supply Texas Instruments LM5006EVAL/NOPB, use the request quote form to request LM5006EVAL/NOPB pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
LM5006EVAL/NOPB Price & Stock
Texas Instruments LM5006EVAL/NOPB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LM5006EVAL/NOPB-ND | 2 | 206.32 | 206.32 | 206.32 | 206.32 | 206.32 | 2020-03-16T13:02:28Z |
| Texas Instruments | LM5006EVAL/NOPB | 24 | 174.84 | 174.84 | 174.84 | 174.84 | 174.84 | 2020-03-16T02:03:07Z |
| Mouser | 926-LM5006EVAL/NOPB | 5 | 205.76 | 205.76 | 205.76 | 205.76 | 205.76 | 2020-03-13T22:00:12Z |
| Verical | LM5006EVAL/NOPB | 2 | 193.02 | 193.02 | 193.02 | 193.02 | 193.02 | 2020-03-16T17:48:06Z |
| Verical | LM5006EVAL/NOPB | 24 | 208.89 | 208.89 | 208.89 | 208.89 | 208.89 | 2020-03-16T17:48:06Z |
| Arrow Electronics | LM5006EVAL/NOPB | 2 | 52.19 | 52.19 | 52.19 | 52.19 | 52.19 | 2020-03-15T15:31:56Z |
| Avnet | LM5006EVAL/NOPB | - | 209.81 | 209.81 | 209.81 | 209.81 | 209.81 | 2020-03-14T03:37:25Z |
| element14 APAC | 2379114 | - | 210.26 | 210.26 | 210.26 | 210.26 | 210.26 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| element14 APAC | 2213117 | - | 321.15 | 321.15 | 321.15 | 321.15 | 321.15 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Farnell | 2379114 | - | 217.11 | 217.11 | 217.11 | 217.11 | 217.11 | 2020-03-14T01:50:32Z |
| Nexxon | LM5006EVAL/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | LM5006EVAL/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM5006EVAL/NOPB due to regional differences or acquisition. LM5006EVAL/NOPB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.