- Mfr. #:
- LM5015ISOEVAL
- Description:
- Power Management IC Development Tools LM5015ISO EVAL BOARD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type: | Voltage Regulators - Switching Regulators |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| Tool Is For Evaluation Of: | LM5015 |
| Description/Function: | High Voltage Monolithic Two-Switch Forward Isolated DC-DC Converter Evaluation Board |
| Product: | Evaluation Boards |
| RoHS: | E |
| Subcategory: | Development Tools |
| Output Voltage: | 5 V |
| Input Voltage: | 36 V to 72 V |
| Output Current: | 3 A |
| Dimensions: | 2.5 in x 3.5 in x 0.63 in |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote LM5015ISOEVAL at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of LM5015ISOEVAL In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
LM5015ISOEVAL Price & Stock
Texas Instruments LM5015ISOEVAL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nexxon | LM5015ISOEVAL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | LM5015ISOEVAL | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | LM5015ISOEVAL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM5015ISOEVAL due to regional differences or acquisition. LM5015ISOEVAL may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.