- Mfr. #:
- LM5046EVAL/NOPB
- Description:
- Power Management IC Development Tools LM5046 Eval Brd
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Type: | Voltage Mode PWM Controllers |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| Description/Function: | Phase-Shifted Full-Bridge PWM Controller |
| Series: | LM5046 |
| Tool Is For Evaluation Of: | LM5046 |
| Product: | Evaluation Boards |
| Subcategory: | Development Tools |
| Input Voltage: | 36 V to 75 V |
| Output Current: | 30 A |
| Output Voltage: | 3.3 V |
| Dimensions: | 2.28 in x 1.45 in x 0.5 in |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Unit Weight: | 0.051226 oz |
More Information
We can supply Texas Instruments LM5046EVAL/NOPB, use the request quote form to request LM5046EVAL/NOPB pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
LM5046EVAL/NOPB Price & Stock
Texas Instruments LM5046EVAL/NOPB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LM5046EVAL/NOPB-ND | 1 | 1661.80 | 1661.80 | 1661.80 | 1661.80 | 1661.80 | 2020-04-28T13:23:19Z |
| Texas Instruments | LM5046EVAL/NOPB | 25 | 1408.30 | 1408.30 | 1408.30 | 1408.30 | 1408.30 | 2020-04-29T02:03:14Z |
| Mouser | 926-LM5046EVAL/NOPB | 4 | 1656.77 | 1656.77 | 1656.77 | 1656.77 | 1656.77 | 2020-04-27T20:36:54Z |
| Avnet | LM5046EVAL/NOPB | - | 1718.13 | 1718.13 | 1718.13 | 1718.13 | 1718.13 | 2020-04-25T01:29:48Z |
| Hamilton Americas | LM5046EVAL/NOPB | 836 | - | - | - | - | - | 2020-03-15T23:06:47Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM5046EVAL/NOPB due to regional differences or acquisition. LM5046EVAL/NOPB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.