- Mfr. #:
- LM5166EVM-C50A
- Description:
- Power Management IC Development Tools LM5166EVM-C50A 500MA
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type: | Voltage Regulators - Switching Regulators |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| RoHS: | N |
| Tool Is For Evaluation Of: | LM5166 |
| Series: | LM5166 |
| Product: | Evaluation Modules |
| Subcategory: | Development Tools |
| Output Current: | 500 mA |
| Output Voltage: | 5 V |
| Input Voltage: | 3 V to 65 V |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of LM5166EVM-C50A at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
LM5166EVM-C50A Price & Stock
Texas Instruments LM5166EVM-C50A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-45471-ND | 1 | 355.95 | 355.95 | 355.95 | 355.95 | 355.95 | 2019-11-09T13:41:06Z |
| Texas Instruments | LM5166EVM-C50A | 55 | 342.79 | 342.79 | 342.79 | 342.79 | 342.79 | 2019-11-09T02:03:41Z |
| Mouser | 595-LM5166EVM-C50A | 7 | 354.90 | 354.90 | 354.90 | 354.90 | 354.90 | 2019-11-08T05:28:02Z |
| Arrow Electronics | LM5166EVM-C50A | 20 | 407.86 | 407.86 | 407.86 | 407.86 | 407.86 | 2019-11-08T05:28:02Z |
| Verical | LM5166EVM-C50A | 55 | 393.98 | 393.98 | 393.98 | 393.98 | 393.98 | 2019-11-08T17:36:30Z |
| Verical | LM5166EVM-C50A | 20 | 407.86 | 407.86 | 407.86 | 407.86 | 407.86 | 2019-11-08T05:28:02Z |
| Avnet | LM5166EVM-C50A | - | 354.89 | 354.89 | 354.89 | 354.89 | 354.89 | 2019-11-09T02:10:46Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM5166EVM-C50A due to regional differences or acquisition. LM5166EVM-C50A may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.