- Mfr. #:
- LM73605EVM-5V-400K
- Description:
- Power Management IC Development Tools LM73605 EvalMod
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type: | Voltage Regulators - Switching Regulators |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| RoHS: | N |
| Tool Is For Evaluation Of: | LM73605 |
| Series: | LM73605 |
| Product: | Evaluation Systems |
| Subcategory: | Development Tools |
| Input Voltage: | 6 V to 36 V |
| Output Voltage: | 5 V |
| Output Current: | 5 A |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
Request a quote LM73605EVM-5V-400K at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of LM73605EVM-5V-400K In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
LM73605EVM-5V-400K Price & Stock
Texas Instruments LM73605EVM-5V-400K pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-48009-ND | 4 | 396.28 | 396.28 | 396.28 | 396.28 | 396.28 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Texas Instruments | LM73605EVM-5V-400K | 55 | 381.64 | 381.64 | 381.64 | 381.64 | 381.64 | 2020-01-01T02:03:36Z |
| Mouser | 595-LM73605EVM5V400K | 7 | 395.11 | 395.11 | 395.11 | 395.11 | 395.11 | 2019-12-30T13:19:45Z |
| Verical | LM73605EVM-5V-400K | 55 | 395.11 | 395.11 | 395.11 | 395.11 | 395.11 | 2019-12-31T17:56:49Z |
| Avnet | LM73605EVM-5V-400K | - | 395.11 | 395.11 | 395.11 | 395.11 | 395.11 | 2020-01-01T01:20:19Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM73605EVM-5V-400K due to regional differences or acquisition. LM73605EVM-5V-400K may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.