- Mfr. #:
- LM76002EVM-500K
- Description:
- Power Management IC Development Tools LM76002EVM-500K
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type: | Voltage Regulators - Switching Regulators |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| RoHS: | N |
| Tool Is For Evaluation Of: | LM76002 |
| Series: | LM76002 |
| Product: | Evaluation Modules |
| Subcategory: | Development Tools |
| Input Voltage: | 3.5 V to 60 V |
| Output Voltage: | 3.3 V |
| Output Current: | 2.5 A |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
LM76002EVM-500K is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
LM76002EVM-500K Price & Stock
Texas Instruments LM76002EVM-500K pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-48011-ND | 3 | 354.40 | 354.40 | 354.40 | 354.40 | 354.40 | 2020-01-04T13:51:23Z |
| Texas Instruments | LM76002EVM-500K | 37 | 341.31 | 341.31 | 341.31 | 341.31 | 341.31 | 2020-01-05T02:03:06Z |
| Mouser | 595-LM76002EVM-500K | 1 | 353.36 | 353.36 | 353.36 | 353.36 | 353.36 | 2020-01-03T16:57:15Z |
| Arrow Electronics | LM76002EVM-500K | 10 | 375.92 | 375.92 | 375.92 | 375.92 | 375.92 | 2020-01-03T16:57:15Z |
| Verical | LM76002EVM-500K | 37 | 360.37 | 360.37 | 360.37 | 360.37 | 360.37 | 2020-01-03T16:57:15Z |
| Verical | LM76002EVM-500K | 10 | 375.92 | 375.92 | 375.92 | 375.92 | 375.92 | 2020-01-03T16:57:15Z |
| Avnet | LM76002EVM-500K | - | 353.36 | 353.36 | 353.36 | 353.36 | 353.36 | 2020-01-04T03:43:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM76002EVM-500K due to regional differences or acquisition. LM76002EVM-500K may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.