- Mfr. #:
- LM7824CT
- Description:
- Linear Voltage Regulators REGULATOR 24V 1A 4%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 40V |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Supplier-Device-Package | TO-220AB |
| Package-Case | TO-220-3 |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Polarity | Positive |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Output-Type | Fixed |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| PSRR-Ripple-Rejection-Typ | 67 dB |
| Line-Regulation | 480 mV |
| Load-Regulation | 480 mV |
| Input-Voltage-MAX | 38 V |
| Voltage-Dropout-Typical | 2V @ 1A |
| Input-Voltage-MIN | 27 V |
| Voltage-Output | 24V |
| Output-Voltage | 24 V |
| Current-Output | 1A |
| Output-Current | 1 A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Unit-Weight | 0.042823 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Series | - |
| Current-Limit-Min | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: LM7824CT is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy LM7824CT,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
LM7824CT Price & Stock
Motorola LM7824CT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Quest | LM7824CT | 1 | 7.83 | 7.83 | 7.83 | 7.83 | 7.83 | 2019-11-30T11:27:14Z |
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for LM7824CT due to regional differences or acquisition. LM7824CT may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD