- Mfr. #:
- LM9074M/NOPB
- Description:
- Linear Voltage Regulators Low-Dropout System Voltage Regulator with Keep-Alive ON/OFF Control 14-SOIC -40 to 125
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Voltage-Input | 7.5 V ~ 16.5 V |
| Voltage-Output | 5V |
| Current-Output | 180mA |
| Supplier-Device-Package | 14-SOICN |
| Package-Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Voltage-Dropout-Typical | - |
| Current-Limit-Min | - |
More Information
The price and lead time for LM9074M/NOPB depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
LM9074M/NOPB Price & Stock
Texas Instruments LM9074M/NOPB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LM9074M/NOPB | 33 | 10.15 | 10.15 | 9.03 | 8.26 | 8.26 | 2019-11-06T09:39:38Z |
| LTL Group | 4921855 | 137 | - | - | - | - | - | 2019-11-04T01:25:27Z |
| Dana Microsystems | LM9074M/NOPB | 3,111 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Sierra IC | LM9074M/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | LM9074M/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM9074M/NOPB due to regional differences or acquisition. LM9074M/NOPB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.