- Mfr. #:
- LMK61E0-155M52SIAR
- Description:
- Standard Clock Oscillators Ultra-Low Jitter Std Differential Oscilla
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Texas Instruments |
|---|---|
| Brand: | Texas Instruments |
| Product Category: | Standard Clock Oscillators |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Package / Case: | QFM-6 |
| Subcategory: | Oscillators |
| Output Format: | LVPECL |
| Series: | LMK61E0-155M |
| Type: | High Performance Ultra Low Jitter Oscillator |
| Product Type: | Clock Oscillators |
| Length: | 7.1 mm |
| Duty Cycle - Max: | 55 % |
| Width: | 5.1 mm |
| Supply Voltage - Max: | 3.465 V |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Supply Voltage - Min: | 3.135 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Frequency Stability: | 25 PPM |
| Load Capacitance: | 2 pF |
| Current Rating: | 162 mA |
| Frequency: | 155.52 MHz |
| Height: | 1.15 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
LMK61E0-155M52SIAR is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
LMK61E0-155M52SIAR Price & Stock
Texas Instruments LMK61E0-155M52SIAR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verical | LMK61E0-155M52SIAR | 5,000 | - | - | - | - | 39.48 | 2020-02-07T17:58:42Z |
| Digi-Key | LMK61E0-155M52SIAR-ND | - | - | - | - | - | 32.75 | 2020-02-07T15:59:58Z |
| Avnet | LMK61E0-155M52SIAR | - | - | - | - | - | 35.92 | 2020-02-08T03:44:22Z |
| LTL Group | 6136133 | 121 | - | - | - | - | - | 2020-02-07T03:30:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LMK61E0-155M52SIAR due to regional differences or acquisition. LMK61E0-155M52SIAR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.