LP2988IMM-2.8/NOPB - Texas Instruments
Mfr. #:
LP2988IMM-2.8/NOPB
Description:
LDO Voltage Regulators Micropower, 200 mA Ultra Low-Dropout Low Noise Voltage Regulator with Prog. Power-On Reset Delay 8-VSSOP -40 to 125
Specifications
Package-Case VSSOP-8
Voltage-Input Up to 16V
Manufacturer Texas Instruments
Mounting-Type Surface Mount
Mounting-Style SMD/SMT
Type Precision LDO Voltage Regulator
Regulator-Topology Positive Fixed
Product Category PMIC - Voltage Regulators - Linear
Product Micropower Ultra Low-Dropout Voltage Regulator
Series LP2988
Output-Type Fixed
Packaging Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Supplier-Device-Package 8-VSSOP
PSRR-Ripple-Rejection-Typ 65 dB
Current-Limit-Min 250mA
Current-Output 200mA
Voltage-Output 2.8V
Output-Voltage 2.8 V
Tolerance 2.8 %
Input-Voltage-MIN 2.1 V
Input-Voltage-MAX 16 V
Ib-Input-Bias-Current 100 uA
Number-of-Outputs 1 Output
Number-of-Regulators 1
Output-Current 0.2 A
Voltage-Dropout-Typical 0.18V @ 200mA
Line-Regulation 0.014 %/V
Dropout-Voltage-Max 0.002 V at 0.1 mA 0.12 V at 75 mA 0.32 V at 200 mA
Dropout-Voltage 0.001 V at 0.1 mA 0.09 V at 75 mA 0.18 V at 200 mA
Unit-Weight 0.000649 oz
Operating-Temperature -40°C ~ 125°C
Minimum-Operating-Temperature - 40 C
Voltage-Regulation-Accuracy +/- 1.6 %