- Mfr. #:
- LPC2106BBD48,151
- Description:
- IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray |
|---|---|
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Series | LPC2100 |
| Oscillator-Type | Internal |
| Connectivity | I2C, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Core-Processor | ARM7R |
| RAM-Size | 64K x 8 |
| Speed | 60MHz |
| Supplier-Device-Package | 48-LQFP (7x7) |
| Package-Case | 48-LQFP |
| Number-of-I-O | 32 |
| Core-Size | 16/32-Bit |
| Program-Memory-Size | 128KB (128K x 8) |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 1.65 V ~ 3.6 V |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| EEPROM-Size | - |
| Data-Converters | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: LPC2106BBD48,151 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy LPC2106BBD48,151,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
LPC2106BBD48,151 Price & Stock
NXP Semiconductors LPC2106BBD48,151 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4091344 | 1,849 | - | - | - | - | - | 2020-01-19T01:46:16Z |
| North Star Micro | LPC2106BBD48,151 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for LPC2106BBD48,151 due to regional differences or acquisition. LPC2106BBD48,151 may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP