- Mfr. #:
- MAX3223CDBG4
- Description:
- IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SSOP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
|---|---|
| Type | Transceiver |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Protocol | RS232 |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Receiver-Hysteresis | 500mV |
| Voltage-Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Data-Rate | 250kbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/2/2 |
| Package-Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 20-SSOP |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
MAX3223CDBG4 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
MAX3223CDBG4 Price & Stock
Texas Instruments MAX3223CDBG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MAX3223CDBG4 | 199 | 11.98 | 11.98 | 10.65 | 9.72 | 9.72 | 2020-01-08T09:51:04Z |
| LTL Group | 4967640 | 164 | - | - | - | - | - | 2020-01-09T03:27:36Z |
| Direct Components | MAX3223CDBG4 | 282 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T14:19:37Z |
| Nexxon | MAX3223CDBG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | MAX3223CDBG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | MAX3223CDBG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for MAX3223CDBG4 due to regional differences or acquisition. MAX3223CDBG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.