- Mfr. #:
- MAX6794TPTD2+
- Description:
- Linear Voltage Regulators Dual uPower Linea
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Package-Case | TQFN-EP-20 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Type | Regulator/Supervisor |
| Output | Push-Pull, Totem Pole |
| Polarity | Positive |
| Product Category | PMIC - Supervisors |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Series | MAX6794 |
| Part-#-Aliases | MAX6794 |
| Output-Type | Adjustable Fixed |
| Reset | Active Low |
| Reset-Timeout | 8.75 ms Minimum |
| Input-Voltage-MAX | 72 V |
| Quiescent-Current | 68 uA |
| Input-Voltage-MIN | 5 V |
| Voltage-Threshold | 3.053V, Adj |
| Supplier-Device-Package | 20-TQFN-EP (5x5) |
| Pd-Power-Dissipation | 2.6667 W |
| Number-of-Voltages-Monitored | 2 |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Output-Current | 150 mA |
| Output-Voltage | 1.8 V to 11 V 3.3 V 5 V |
| Load-Regulation | 1.5 % |
| Line-Regulation | 1 % |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
The price and lead time for MAX6794TPTD2+ depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
MAX6794TPTD2+ Price & Stock
Maxim Integrated MAX6794TPTD2+ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4980023 | 1,531 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| North Star Micro | MAX6794TPTD2+ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX6794TPTD2+ due to regional differences or acquisition. MAX6794TPTD2+ may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron