- Mfr. #:
- MAX6795TPLD1+T
- Description:
- Linear Voltage Regulators Single uPower Linea
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
|---|---|
| Package-Case | TQFN-EP-20 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Type | Regulator/Supervisor |
| Polarity | Positive |
| Product Category | PMIC - Supervisors |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Part-#-Aliases | MAX6795 |
| Series | MAX6795 |
| Output-Type | Adjustable Fixed |
| Reset | Active Low |
| Input-Voltage-MAX | 72 V |
| Quiescent-Current | 68 uA |
| Input-Voltage-MIN | 5 V |
| Voltage-Threshold | 4.625V, Adj |
| Output-Current | 300 mA |
| Supplier-Device-Package | 20-TQFN-EP (5x5) |
| Pd-Power-Dissipation | 2.6667 W |
| Reset-Timeout | 2.187 ms Minimum |
| Load-Regulation | 2 % |
| Output-Voltage | 1.8 V to 11 V 5 V |
| Line-Regulation | 1 % |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Number-of-Voltages-Monitored | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of MAX6795TPLD1+T at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
MAX6795TPLD1+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX6795TPLD1+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4980027 | 1,868 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| C Plus Electronics | MAX6795TPLD1+T | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | MAX6795TPLD1+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX6795TPLD1+T due to regional differences or acquisition. MAX6795TPLD1+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron