- Mfr. #:
- MAX6796TPLD0+
- Description:
- Linear Voltage Regulators Single uPower Linea
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Type | Regulator/Supervisor |
| Output | Push-Pull, Totem Pole |
| Polarity | Positive |
| Product Category | PMIC - Supervisors |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Series | MAX6796 |
| Part-#-Aliases | MAX6796 |
| Output-Type | Adjustable Fixed |
| Reset | Active Low |
| Input-Voltage-MAX | 72 V |
| Quiescent-Current | 68 uA |
| Input-Voltage-MIN | 5 V |
| Voltage-Threshold | 4.625V, Adj |
| Reset-Timeout | 35 μs Typical |
| Output-Current | 300 mA |
| Package-Case | 20-WQFN Exposed Pad |
| Supplier-Device-Package | 20-TQFN-EP (5x5) |
| Pd-Power-Dissipation | 2.6667 W |
| Load-Regulation | 2 % |
| Output-Voltage | 1.8 V to 11 V 5 V |
| Line-Regulation | 1 % |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Number-of-Voltages-Monitored | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
We can supply Maxim Integrated MAX6796TPLD0+, use the request quote form to request MAX6796TPLD0+ pirce, Maxim Integrated Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
MAX6796TPLD0+ Price & Stock
Maxim Integrated MAX6796TPLD0+ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MAX6796TPLD0+ | 193 | 20.18 | 20.18 | 18.01 | 16.40 | 16.40 | 2019-12-20T09:57:36Z |
| Avnet | MAX6796TPLD0+ | - | - | - | - | - | - | 2019-12-20T03:00:15Z |
| LTL Group | 4980043 | 1,183 | - | - | - | - | - | 2019-12-20T06:32:56Z |
| C Plus Electronics | MAX6796TPLD0+ | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | MAX6796TPLD0+ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX6796TPLD0+ due to regional differences or acquisition. MAX6796TPLD0+ may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron