- Mfr. #:
- MAX768EEE+T
- Description:
- IC REG CHG PUMP ADJ/5V 16QSOP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Output-Max | ±11V |
|---|---|
| Voltage-Output-Min-Fixed | ±1.25V (±5V) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Function | Step-Up |
| Output-Configuration | Positive and Negative (Dual Rail) |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Synchronous-Rectifier | No |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Topology | Charge Pump |
| Output-Type | Adjustable (Fixed) |
| Current-Output | 5mA |
| Voltage-Input-Max | 5.5V |
| Frequency-Switching | 25kHz, 100kHz |
| Voltage-Input-Min | 2.5V |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Package-Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 16-QSOP |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MAX768EEE+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX768EEE+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Semi Source | MAX768EEE+T | 1,240 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:51Z |
| LTL Group | 4982348 | 1,876 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T07:01:17Z |
| GreenTree Electronics | MAX768EEET | 493 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | MAX768EEE+T | 2,045 | - | - | - | - | - | 2020-01-05T04:44:34Z |
| Nexxon | MAX768EEE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX768EEE+T due to regional differences or acquisition. MAX768EEE+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron