- Mfr. #:
- MC79L05ACLP
- Description:
- Linear Voltage Regulators 5V Fixed Neg
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Mounting-Style | Through Hole |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Package-Case | TO-92-3 |
| Supplier-Device-Package | TO-92-3 |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Regulator-Topology | Negative Fixed |
| Polarity | Negative |
| Series | MC79L05A |
| Output-Type | Fixed |
| Packaging | Bulk Alternate Packaging |
| Load-Regulation | 60 mV |
| PSRR-Ripple-Rejection-Typ | 49 dB |
| Line-Regulation | 150 mV |
| Current-Output | 100mA |
| Output-Current | 100 mA |
| Voltage-Dropout-Typical | 1.7V @ 40mA |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Unit-Weight | 0.007520 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Voltage-Input | -7 V ~ -20 V |
| Voltage-Output | -5V |
| Input-Voltage-MIN | - 7 V |
| Output-Voltage | - 5 V |
| Input-Voltage-MAX | - 30 V |
| Current-Limit-Min | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
MC79L05ACLP is available at OMO Electronic.We can offer MC79L05ACLP for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
MC79L05ACLP Price & Stock
Texas Instruments MC79L05ACLP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-9603-5-ND | 1,509 | 3.05 | 2.63 | 1.83 | 1.09 | 0.949 | 2020-03-29T12:58:45Z |
| Avnet | MC79L05ACLP | 2,007 | - | - | - | - | 0.873 | 2020-03-28T01:42:05Z |
| Rochester Electronics | MC79L05ACLP | 112,458 | 0.994 | 0.994 | 0.923 | 0.923 | 0.923 | 2020-03-28T09:00:53Z |
| Texas Instruments | MC79L05ACLP | 7,995 | 1.99 | 1.99 | 1.35 | 0.710 | 0.710 | 2020-03-30T02:03:28Z |
| Mouser | 595-MC79L05ACLP | 1,551 | 3.05 | 2.56 | 1.55 | 1.20 | 0.951 | 2020-03-30T09:02:38Z |
| element14 APAC | 3008078 | 5,237 | - | 2.64 | 1.60 | 1.25 | 1.06 | 2020-03-29T14:26:52Z |
| element14 APAC | 9589848 | - | - | 2.64 | 1.60 | 1.25 | 0.981 | 2020-03-29T14:26:52Z |
| Verical | MC79L05ACLP | 3,000 | - | - | - | 0.996 | 0.856 | 2020-03-30T09:02:38Z |
| Verical | MC79L05ACLP | 3,770 | - | - | 1.37 | 0.992 | 0.919 | 2020-03-30T09:02:38Z |
| Verical | MC79L05ACLP | 8,000 | - | - | - | - | 0.958 | 2020-03-30T09:02:38Z |
| Arrow Electronics | MC79L05ACLP | 3,770 | 2.15 | 1.93 | 1.37 | 0.992 | 0.919 | 2020-03-30T09:02:38Z |
| Arrow Electronics | MC79L05ACLP | 3,000 | - | - | - | 0.996 | 0.856 | 2020-03-30T09:02:38Z |
| Farnell | 3008078 | 5,237 | - | 2.60 | 1.49 | 0.952 | 0.907 | 2020-03-30T01:47:12Z |
| Newark | 28AH3876 | 5,237 | 3.05 | 2.56 | 1.55 | 1.20 | 0.951 | 2020-03-30T09:02:39Z |
| Avnet Europe | MC79L05ACLP | - | - | - | - | 2.24 | 0.940 | 2020-03-30T07:38:57Z |
| Touchstone Systems | MC79L05ACLP | 132 | - | - | - | - | - | 2020-03-12T15:10:51Z |
| Freelance Electronics | MC79L05ACLP | 4 | 0.718 | 0.718 | 0.718 | 0.718 | 0.718 | 2020-03-27T16:32:29Z |
| LTL Group | 4999796 | 6,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-29T06:52:29Z |
| Quest | MC79L05ACLP | 666 | 2.07 | 2.07 | 1.17 | 0.933 | 0.933 | 2020-03-28T10:20:59Z |
| Resion | MC79L05ACLP | 38 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Chip 1 Exchange | MC79L05ACLP | 793 | - | - | - | - | - | 2020-03-24T13:21:04Z |
| TME | MC79L05ACLP | 752 | 5.73 | 1.94 | 1.50 | 1.50 | 1.50 | 2020-03-29T09:04:16Z |
| Classic Components | MC79L05ACLP | 102 | - | - | - | - | - | 2020-03-27T22:54:55Z |
| Abacus Technologies | MC79L05ACLP | 261 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Hamilton Americas | MC79L05ACLP | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-15T23:06:47Z |
| North Star Micro | MC79L05ACLP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MC79L05ACLP | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | MC79L05ACLP | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for MC79L05ACLP due to regional differences or acquisition. MC79L05ACLP may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.