- Mfr. #:
- MCIMX513CJM6CR2
- Description:
- IC MPU I.MX51 600MHZ 529BGA i.MX51
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | i.MX51 |
|---|---|
| USB | USB 2.0 (3), USB 2.0 + PHY (1) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Graphics-Acceleration | No |
| Co-Processors-DSP | Multimedia; NEON SIMD |
| RAM-Controllers | LPDDR, DDR2 |
| Display-&-Interface-Controllers | Keypad, LCD |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP |
| Product Category | Embedded - Microprocessors |
| Core-Processor | ARMR CortexR-A8 |
| Security-Features | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC |
| Speed | 600MHz |
| Package-Case | 529-LFBGA |
| Supplier-Device-Package | 529-BGA Case 2017 (19x19) |
| Ethernet | 10/100 Mbps (1) |
| Voltage-I-O | 1.2V, 1.875V, 2.775V, 3.0V |
| Number-of-Cores-Bus-Width | 1 Core, 32-Bit |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 95°C (TC) |
| SATA | - |
More Information
parts# MCIMX513CJM6CR2 is available at OMO Electronic, see description of MCIMX513CJM6CR2 as below .
use the request quote form to request MCIMX513CJM6CR2 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MCIMX513CJM6CR2 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MCIMX513CJM6CR2 Price & Stock
Freescale Semiconductor MCIMX513CJM6CR2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | MCIMX513CJM6CR2 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Freescale Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MCIMX513CJM6CR2 due to regional differences or acquisition. MCIMX513CJM6CR2 may also be known as the following names:
- FREESCALE
- FREESCAL
- FREE
- FSL
- FREESC
- FRS
- FREESCALE SEMI
- FRE
- FREESCALE SEMICONDUCTOR INC
- FREESCA
- FREESCALE SEMICONDUC
- FREESCALE SEMIC
- FREESCALE-PB
- FREESCALES
- FRESSCAL
- FREESCALE/PBF
- FRS/MOT
- FREESCALE SEMICONDUCTORS
- FREESCALE SEMICOND
- Motorola (Freescale)
- Freescale Semiconductor - NXP
- FREESCALE SEMICON
- FREESCALE-ROHS
- FREESCALE SEMICONDUCTOR HONG
- FREESCALE-PBFREE