- Mfr. #:
- MCP7940NT-I/ST
- Description:
- Real Time Clock I2C GP RTCC 64B SRAM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Date-Format | YY-MM-DD-dd |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Package-Case | TSSOP-8 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Product | Real Time Clocks |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Time-Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Product Category | Clock/Timing - Real Time Clocks |
| Type | Clock/Calendar |
| Battery-Backup-Switching | Backup Switching |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM |
| Function | Alarm Calendar Clock |
| Supplier-Device-Package | 8-TSSOP |
| Memory-Size | 64B |
| RTC-Memory-Size | 64 B |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| RTC-Bus-Interface | 2-Wire I2C |
| Voltage-Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 1.8 V |
| Voltage-Supply-Battery | 1.3 V ~ 5.5 V |
| Current-Timekeeping-Max | 1.2μA @ 3.3V |
| Unit-Weight | 0.005573 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Series | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of MCP7940NT-I/ST at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
MCP7940NT-I/ST Price & Stock
Microchip MCP7940NT-I/ST pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP7940NT-I/STCT-ND | 1,331 | 5.38 | 5.38 | 4.89 | 4.89 | 4.89 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | MCP7940NT-I/STDKR-ND | 1,331 | 5.38 | 5.38 | 4.89 | 4.89 | 4.89 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | MCP7940NT-I/STTR-ND | - | - | - | - | - | 4.75 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Mouser | 579-MCP7940NT-I/ST | 2,220 | 5.38 | 5.38 | 4.74 | 4.74 | 4.74 | 2020-01-21T03:49:24Z |
| Arrow Electronics | MCP7940NT-I/ST | 2,058 | 5.39 | 5.34 | 5.21 | 5.02 | 5.02 | 2020-01-20T16:05:56Z |
| Microchip | MCP7940NT-I/ST | 5,000 | - | - | - | - | 4.28 | 2020-01-21T02:02:31Z |
| Avnet | MCP7940NT-I/ST | - | - | - | - | - | 5.23 | 2020-01-18T02:45:17Z |
| Newark | 26T2753 | - | - | - | - | - | 4.98 | 2020-01-18T16:03:29Z |
| Avnet Europe | MCP7940NT-I/ST | - | - | - | - | - | 7.08 | 2020-01-20T08:23:20Z |
| Allied Electronics & Automation | 70569483 | - | - | - | - | - | 5.18 | 2020-01-20T11:22:15Z |
| Verical | MCP7940NT-I/ST | 2,058 | - | 5.39 | 5.39 | 5.39 | 5.39 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Abacus Technologies | MCP7940NT-IST | 10,164 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | MCP7940NT-I/ST | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | MCP7940NT-I/ST | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | MCP7940NT-I/ST | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP7940NT-I/ST due to regional differences or acquisition. MCP7940NT-I/ST may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel