- Mfr. #:
- MKL04Z32VLC4R
- Description:
- IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
|---|---|
| Series | Kinetis KL0 |
| Oscillator-Type | Internal |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Core-Processor | ARMR CortexR-M0+ |
| Data-Converters | A/D 14x12b |
| RAM-Size | 4K x 8 |
| Speed | 48MHz |
| Program-Memory-Size | 32KB (32K x 8) |
| Supplier-Device-Package | 32-LQFP (7x7) |
| Package-Case | 32-LQFP |
| Core-Size | 32-Bit |
| Number-of-I-O | 28 |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 1.71 V ~ 3.6 V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| EEPROM-Size | - |
More Information
parts# MKL04Z32VLC4R is available at OMO Electronic, see description of MKL04Z32VLC4R as below .
use the request quote form to request MKL04Z32VLC4R price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MKL04Z32VLC4R depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MKL04Z32VLC4R Price & Stock
NXP Semiconductors MKL04Z32VLC4R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Verical | MKL04Z32VLC4R | 2,000 | - | 14.24 | 13.78 | 13.10 | 13.10 | 2020-04-14T17:45:30Z |
| Arrow Electronics | MKL04Z32VLC4R | 2,000 | 14.47 | 14.24 | 13.78 | 13.10 | 13.10 | 2020-04-15T16:09:59Z |
| Digi-Key | MKL04Z32VLC4R-ND | - | - | - | - | - | 12.42 | 2020-04-14T13:18:08Z |
| Avnet | MKL04Z32VLC4R | - | - | - | - | - | 12.57 | 2020-04-15T01:08:25Z |
| LTL Group | 4136462 | 1,901 | - | - | - | - | - | 2020-04-11T14:14:46Z |
| Arrow.cn | MKL04Z32VLC4R#NXP | 2,000 | 13.24 | 13.03 | 12.61 | 11.99 | 11.99 | 2020-04-06T16:07:59Z |
| Nexxon | MKL04Z32VLC4R | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for MKL04Z32VLC4R due to regional differences or acquisition. MKL04Z32VLC4R may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP