- Mfr. #:
- MUR210
- Description:
- DIODE GEN PURP 100V 2A AXIAL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Diode-Type | Standard |
| Series | SWITCHMODE |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Package-Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Packaging | Bulk |
| Supplier-Device-Package | Axial |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 940mV @ 2A |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 30ns |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 2μA @ 100V |
| Current-Average-Rectified-Io | 2A |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 100V |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance-Vr-F | - |
More Information
parts# MUR210 is available at OMO Electronic, see description of MUR210 as below .
use the request quote form to request MUR210 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MUR210 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MUR210 Price & Stock
ON Semiconductor MUR210 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MUR210 | 5,000 | 0.494 | 0.494 | 0.494 | 0.494 | 0.494 | 2020-05-01T08:48:01Z |
| NetroFlash | MUR210 | 689 | - | - | - | - | - | 2020-04-23T18:17:58Z |
| LTL Group | 4160275 | 659 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T06:23:24Z |
| North Star Micro | MUR210 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MUR210 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MUR210 due to regional differences or acquisition. MUR210 may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor