- Mfr. #:
- MUR2100E
- Description:
- DIODE GEN PURP 1KV 2A AXIAL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Diode-Type | Standard |
| Series | SWITCHMODE |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Package-Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Packaging | Bulk |
| Supplier-Device-Package | Axial |
| Current-Average-Rectified-Io | 2A |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 2.2V @ 2A |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 10μA @ 1000V |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 100ns |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 1000V (1kV) |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance-Vr-F | - |
More Information
Part No. MUR2100E is now available at OMO. Request a quote of MUR2100E please use the request quote or email us a RFQ.
MUR2100E Price & Stock
ON Semiconductor MUR2100E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MUR2100E | 1,410 | 1.04 | 1.04 | 0.973 | 0.973 | 0.973 | 2020-03-11T08:48:35Z |
| Avnet | MUR2100E | - | - | - | - | - | - | 2020-03-11T02:46:44Z |
| Hamilton Americas | MUR2100E | 19,776 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T22:15:55Z |
| LTL Group | 4160276 | 1,712 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T00:43:02Z |
| Dana Microsystems | MUR2100E | 17 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| North Star Micro | MUR2100E | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | MUR2100E | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | MUR2100E | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MUR2100E due to regional differences or acquisition. MUR2100E may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor