- Mfr. #:
- MUR3020PT
- Description:
- DIODE ARRAY GP 200V 15A SOT93
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-218-3 |
| Diode Type | Standard |
| Series | SWITCHMODE |
| Supplier Device Package | SOT-93 |
| Part Status | Obsolete |
| Manufacturer | ON |
| Base Part Number | MUR3020PT |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Arrays |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35ns |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10A @ 200V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 15A |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
More Information
parts# MUR3020PT is available at OMO Electronic, see description of MUR3020PT as below .
use the request quote form to request MUR3020PT price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MUR3020PT depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MUR3020PT Price & Stock
ON Semiconductor MUR3020PT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B+D Enterprises | MUR3020PT | 7 | 32.17 | 27.89 | 23.62 | 23.62 | 23.62 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| Semi Source | MUR3020PT | 40 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T19:05:03Z |
| Sourceability | MUR3020PT | 2 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| LTL Group | 4160335 | 744 | - | - | - | - | - | 2020-01-19T01:46:16Z |
| Classic Components | MUR3020PT | 1,001 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Summit Electronics | MUR3020PT | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| C Plus Electronics | MUR3020PT | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | MUR3020PT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MUR3020PT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MUR3020PT due to regional differences or acquisition. MUR3020PT may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor