- Mfr. #:
- MUR415
- Description:
- DIODE GEN PURP 150V 4A DO201AD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Diode-Type | Standard |
| Series | SWITCHMODE |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Package-Case | DO-201AD, Axial |
| Supplier-Device-Package | DO-201AD |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 890mV @ 4A |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 5μA @ 150V |
| Current-Average-Rectified-Io | 4A |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 35ns |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 150V |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance-Vr-F | - |
More Information
parts# MUR415 is available at OMO Electronic, see description of MUR415 as below .
use the request quote form to request MUR415 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MUR415 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MUR415 Price & Stock
ON Semiconductor MUR415 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MUR415 | 1,032 | 1.25 | 1.25 | 1.10 | 1.02 | 1.02 | 2019-12-04T09:54:26Z |
| Avnet | MUR415 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-04T02:48:28Z |
| Sourceability | MUR415 | 232 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 4160373 | 6 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| Resion | MUR415 | 15 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Classic Components | MUR415 | 5 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| TransparentC | MUR415 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | MUR415 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MUR415 due to regional differences or acquisition. MUR415 may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor