- Mfr. #:
- MURS260T3
- Description:
- DIODE GEN PURP 600V 2A SMB
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Surface Mount |
|---|---|
| Diode-Type | Standard |
| Supplier-Device-Package | SMB |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Packaging | Digi-ReelR |
| Package-Case | DO-214AA, SMB |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 75ns |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 600V |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 5μA @ 600V |
| Current-Average-Rectified-Io | 2A |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1.45V @ 2A |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 175°C |
| Series | - |
| Capacitance-Vr-F | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
MURS260T3 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
MURS260T3 Price & Stock
ON Semiconductor MURS260T3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4160693 | 1,344 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| North Star Micro | MURS260T3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MURS260T3 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MURS260T3 due to regional differences or acquisition. MURS260T3 may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor