- Mfr. #:
- N25Q00AA11G1240E
- Description:
- IC FLASH 1G SPI 108MHZ 24LPBGA
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|---|
| Memory Interface | SPI |
| Part Status | Obsolete |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Manufacturer | MICRON |
| Product Category | IC Chips |
| Technology | FLASH - NOR |
| Memory Format | FLASH |
| Packaging | Bulk |
| Write Cycle Time - Word, Page | 8ms, 5ms |
| Supplier Device Package | 24-LPBGA (6x8) |
| Package / Case | 24-LBGA |
| Memory Size | 1Gb (256M x 4) |
| Clock Frequency | 108MHz |
| Voltage - Supply | 1.7 V ~ 2 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of N25Q00AA11G1240E at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
N25Q00AA11G1240E Price & Stock
Micron N25Q00AA11G1240E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Edge Electronics | N25Q00AA11G1240E | - | - | - | - | - | - | 2019-11-15T13:57:15Z |
| C Plus Electronics | N25Q00AA11G1240E | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Micron has several brands around the world that may have alternate names for N25Q00AA11G1240E due to regional differences or acquisition. N25Q00AA11G1240E may also be known as the following names:
- MICRON TECHNOLOGY
- Micron Technology Inc
- MICRON TECH
- MICR
- MICON
- MICRON SEMICONDUCTOR
- Micron Tec
- MCN
- Micron Industries
- Micron Consumer Products Group
- MT MICRON
- MICRON INDUSTRIES CORP
- MICRON/NE
- MICRON SEMICOND
- MicronSem
- MICRON TECHNOLOGY INC (VA)
- MICRONEOL
- MICRON TECHNOLOGY IDAHO
- MICRN
- Micron Industries Corporation
- Micron Technology Incorporated
- Micron Technology Inc/Numonyx
- Rochester(Micron)
- MICRON(RoHS)
- MICRON ELECTRONIC