- Mfr. #:
- PC9RS08KA2PAE
- Description:
- IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8DIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Series | RS08 |
| Peripherals | LVD, POR, WDT |
| Oscillator-Type | Internal |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Supplier-Device-Package | 8-PDIP |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Core-Size | 8-Bit |
| RAM-Size | 63 x 8 |
| Number-of-I-O | 4 |
| Program-Memory-Size | 2KB (2K x 8) |
| Speed | 10MHz |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| EEPROM-Size | - |
| Connectivity | - |
| Data-Converters | - |
| Core-Processor |
More Information
Request a quote PC9RS08KA2PAE at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of PC9RS08KA2PAE In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
PC9RS08KA2PAE Price & Stock
Freescale Semiconductor PC9RS08KA2PAE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | PC9RS08KA2PAE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Freescale Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for PC9RS08KA2PAE due to regional differences or acquisition. PC9RS08KA2PAE may also be known as the following names:
- FREESCALE
- FREESCAL
- FREE
- FSL
- FREESC
- FRS
- FREESCALE SEMI
- FRE
- FREESCALE SEMICONDUCTOR INC
- FREESCA
- FREESCALE SEMICONDUC
- FREESCALE SEMIC
- FREESCALE-PB
- FREESCALES
- FRESSCAL
- FREESCALE/PBF
- FRS/MOT
- FREESCALE SEMICONDUCTORS
- FREESCALE SEMICOND
- Motorola (Freescale)
- Freescale Semiconductor - NXP
- FREESCALE SEMICON
- FREESCALE-ROHS
- FREESCALE SEMICONDUCTOR HONG
- FREESCALE-PBFREE