- Mfr. #:
- RG160-28/14NTDA
- Description:
- Blowers DC Centrifugal Fan, 220x220x56mm, 24VDC, max. 85.6CFM, max. 64W, max. 4200RPM, Ball Bearing
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Brand: | ebm-papst |
|---|---|
| Manufacturer: | ebm-papst |
| RoHS: | Y |
| Series: | RG160NTD |
| IP Rating: | IP20 |
| Tradename: | FlatPak |
| Subcategory: | Fans, Blowers & Accessories |
| Current Type: | DC |
| Product Category: | Blowers |
| Product Type: | Blowers |
| Height: | 56 mm |
| Unit Weight: | 3.086 lbs |
| Frame Dimensions - mm: | 220 mm L x 220 mm W x 56 mm H |
| Length: | 220 mm |
| Width: | 220 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
RG160-28/14NTDA Price & Stock
EBM-Papst RG160-28/14NTDA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 381-2425-ND | 52 | 1656.95 | 1402.09 | 1249.19 | 1249.19 | 1249.19 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Onlinecomponents.com | RG160-28/14NTDA | 196 | 1579.32 | 1335.07 | 1335.07 | 1335.07 | 1335.07 | 2020-01-13T13:51:53Z |
| Mouser | 5912-RG160-28/14NTDA | 9 | 1640.38 | 1388.04 | 1206.64 | 1206.64 | 1206.64 | 2020-01-13T13:51:53Z |
| Verical | RG160-28/14NTDA | 190 | 1667.12 | 1409.33 | 1409.33 | 1409.33 | 1409.33 | 2020-01-14T18:01:40Z |
| Master Electronics | RG160-28/14NTDA | 196 | 1579.32 | 1335.07 | 1335.07 | 1335.07 | 1335.07 | 2020-01-14T10:08:36Z |
| Electro Sonic | RG1602814NTDA | 196 | 1626.70 | 1375.12 | 1375.12 | 1375.12 | 1375.12 | 2020-01-14T09:20:12Z |
| Chip One Stop Global | C1S211800055727 | 5 | 2343.55 | 1999.66 | 1999.66 | 1999.66 | 1999.66 | 2020-01-14T13:46:12Z |
| Sager Electronics | RG160-28/14NTDA | - | 1488.93 | 1361.28 | 1361.28 | 1361.28 | 1361.28 | 2020-01-14T14:05:34Z |
| Avnet | RG160-28/14NTDA | - | - | - | 1351.72 | 1263.67 | 1263.67 | 2020-01-14T02:49:53Z |
| RS Components | 8257891 | - | 1762.38 | 1674.24 | 1287.53 | 1287.53 | 1287.53 | 2020-01-14T14:31:40Z |
| Newark | 84M9830 | - | 1623.19 | 1574.42 | 1574.42 | 1574.42 | 1574.42 | 2020-01-13T13:51:54Z |
| Allied Electronics & Automation | 70105311 | - | 1633.07 | 1583.28 | 1583.28 | 1583.28 | 1583.28 | 2020-01-14T11:49:41Z |
| Nexxon | RG160-28/14NTDA | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | RG160-28/14NTDA | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
EBM-Papst has several brands around the world that may have alternate names for RG160-28/14NTDA due to regional differences or acquisition. RG160-28/14NTDA may also be known as the following names:
- PAPST
- EBM
- EBM PAPST INC
- PAP
- EBM-Papst Industries Inc
- EBM INDUSTRIES
- EBM Pabst
- EBMPAP
- EBM INDUSTRIES INC
- EBMPAPS
- EBMP
- Ebm-Papst Industries
- Papst Fan
- PAMOTOR/EBM PAPST
- Papst/Ebm Fans
- PABST
- PAPST/ AT&T
- EBMPAPSTINCORPORATED
- EMB PAPST
- Papst Fans (Pamotor)
- EBM-PAPST ST GEORGENN GMBH &CO KG
- AT&T EBM
- EBM-PAPST MULFINGEN GMBH & CO KG
- DES / EBM PAPST INC
- EBM
- Papst