- Mfr. #:
- RGE1400
- Description:
- PTC RESET FUSE 16V 14A RADIAL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Circuit Protection |
|---|---|
| Package-Case | Radial, Disc |
| Series | PolySwitchR |
| Product Category | PTC Resettable Fuses |
| Packaging | Bulk |
| Time-to-Trip | 9s |
| Current-Trip-It | 23.8A |
| Voltage-Max | 16V |
| Current-Hold-Ih-Max | 14A |
| Current-Max | 100A |
| R-Min-Max | 0.003 ~ 0.006 Ohm |
More Information
We can supply Littelfuse Inc. RGE1400, use the request quote form to request RGE1400 pirce, Littelfuse Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
RGE1400 Price & Stock
TE Connectivity RGE1400 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Component Sense | RGE1400 | 58 | - | - | 2.32 | 2.32 | 2.32 | 2020-02-29T22:26:54Z |
| Classic Components | RGE1400 | 45 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T00:54:13Z |
| Sierra IC | RGE1400 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | RGE1400 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
TE Connectivity has several brands around the world that may have alternate names for RGE1400 due to regional differences or acquisition. RGE1400 may also be known as the following names:
- TYCO
- TYCO ELECTRONICS
- TYC
- TE CONN
- TE CONNECTIVITY LTD
- TYCO ELECTRONICS CORPORATION
- TYCO ELECTRO
- TYCO ELEC
- TE CONNECT
- TYCO ELECTRONIC
- TYCO ELECTRONICS CORP
- TYCO ELE
- TYCO ELECT
- TE CONNECTIV
- TE (Tyco)
- TE CONNECTIVITY (TYCO)
- TE SENSOR SOLUTIONS
- TYCO POWER SYSTEMS
- TE Connectivity /CGS Brand
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- TE Connectivity / Circuit Prot
- TYCO ELECTRONICS HK LTD
- TE Connectivity Solutions GmbH
- TE Connectivity / Circuit Protection
- TYCO INTERNATIONAL
- Tyco Electronics
- TE
- TE Connectivty