- Mfr. #:
- RGE400
- Description:
- PTC RESET FUSE 16V 4A RADIAL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | TE Connectivity Raychem Circuit Protection |
|---|---|
| Package-Case | Radial, Disc |
| Series | PolySwitchR |
| Product Category | PTC Resettable Fuses |
| Packaging | Bulk |
| Current-Trip-It | 6.8A |
| Current-Hold-Ih-Max | 4A |
| Voltage-Max | 16V |
| Current-Max | 100A |
| Time-to-Trip | 1.7s |
| R-Min-Max | 0.021 ~ 0.060 Ohm |
More Information
Part No. RGE400 is now available at OMO. Request a quote of RGE400 please use the request quote or email us a RFQ.
RGE400 Price & Stock
TE Connectivity RGE400 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Component Sense | RGE400 | 12 | - | - | 2.95 | 2.95 | 2.95 | 2020-03-13T22:33:38Z |
| Classic Components | RGE400 | 9 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Bison Technologies | RGE400-215411-TYCO | 478 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Sierra IC | RGE400 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | RGE400 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | RGE400 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
TE Connectivity has several brands around the world that may have alternate names for RGE400 due to regional differences or acquisition. RGE400 may also be known as the following names:
- TYCO
- TYCO ELECTRONICS
- TYC
- TE CONN
- TE CONNECTIVITY LTD
- TYCO ELECTRONICS CORPORATION
- TYCO ELECTRO
- TYCO ELEC
- TE CONNECT
- TYCO ELECTRONIC
- TYCO ELECTRONICS CORP
- TYCO ELE
- TYCO ELECT
- TE CONNECTIV
- TE (Tyco)
- TE CONNECTIVITY (TYCO)
- TE SENSOR SOLUTIONS
- TYCO POWER SYSTEMS
- TE Connectivity /CGS Brand
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- TE Connectivity / Circuit Prot
- TYCO ELECTRONICS HK LTD
- TE Connectivity Solutions GmbH
- TE Connectivity / Circuit Protection
- TYCO INTERNATIONAL
- Tyco Electronics
- TE
- TE Connectivty