- Mfr. #:
- RI-STU-251B-30
- Description:
- RF Modules Series 2000 Reader S251B
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Subcategory: | Wireless & RF Modules |
|---|---|
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Description/Function: | SERIES 2000 READER S251B |
| Interface Type: | RS-232, RS-422, RS-485 |
| Series: | RI-STU-251B |
| Product Category: | RF Modules |
| Product Type: | RF Modules |
| RoHS: | N |
| Antenna Connector Type: | Gate, Stick |
| Dimensions: | 200 mm x 120 mm x 120 mm |
| Frequency: | 134.2 kHz |
| Operating Supply Voltage: | 10 V to 24 V |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
RI-STU-251B-30 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
RI-STU-251B-30 Price & Stock
Texas Instruments RI-STU-251B-30 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Farnell | 1740400 | - | 6297.01 | 6297.01 | 6297.01 | 6297.01 | 6297.01 | 2020-02-25T02:57:28Z |
| Avnet Europe | RI-STU-251B-30 | - | 6224.71 | 6145.32 | 5918.59 | 5918.59 | 5918.59 | 2020-02-24T08:10:19Z |
| LTL Group | 3266093 | 122 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T01:31:35Z |
| Dana Microsystems | RI-STU-251B-30 | 1,721 | - | - | - | - | - | 2020-02-16T00:37:38Z |
| North Star Micro | RI-STU-251B-30 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for RI-STU-251B-30 due to regional differences or acquisition. RI-STU-251B-30 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.