- Mfr. #:
- RN-XV-EK1
- Description:
- WiFi Development Tools (802.11) USB Serial Converter Board for XVplatform
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Category: | WiFi Development Tools (802.11) |
| Product Type: | WiFi Development Tools |
| Interface Type: | USB |
| Series: | RN171 |
| Tool Is For Evaluation Of: | RN-XV |
| For Use With: | RN-XV |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product: | Evaluation Boards |
| Subcategory: | Development Tools |
| Protocol Supported: | 802.11 b/g |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Frequency: | 2.4 GHz |
| Dimensions: | 1.58 in x 1 in |
| Unit Weight: | 1.058219 oz |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 45 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
The price and lead time for RN-XV-EK1 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
RN-XV-EK1 Price & Stock
Microchip RN-XV-EK1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | RN-XV-EK1-ND | 3 | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 2020-05-02T13:09:41Z |
| Mouser | 765-RN-XV-EK1 | 5 | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 2020-05-01T16:35:30Z |
| Arrow Electronics | RN-XV-EK1 | 3 | 35.84 | 35.84 | 35.84 | 35.84 | 35.84 | 2020-05-02T15:16:10Z |
| Microchip | RN-XV-EK1 | 49 | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 2020-05-03T02:02:34Z |
| RS Components | 7728819 | - | - | - | - | - | - | 2020-05-01T23:43:14Z |
| Farnell | 2281724 | 13 | 167.76 | 167.76 | 167.76 | 167.76 | 167.76 | 2020-05-02T01:51:18Z |
| Newark | 62W0390 | 13 | 166.39 | 166.39 | 166.39 | 166.39 | 166.39 | 2020-05-02T03:22:28Z |
| TME | RN-XV-EK1 | 2 | 106.17 | 106.17 | 106.17 | 106.17 | 106.17 | 2020-05-02T09:30:24Z |
| Avnet Europe | RN-XV-EK1 | - | 265.27 | 243.29 | 218.37 | 218.37 | 218.37 | 2020-05-02T08:20:57Z |
| element14 APAC | 2281724 | 13 | 194.47 | 194.47 | 194.47 | 194.47 | 194.47 | 2020-05-02T02:29:42Z |
| Ameya360 | RN-XV-EK1 | 2 | 137.72 | 137.72 | 137.72 | 137.72 | 137.72 | 2020-04-23T03:15:09Z |
| Verical | RN-XV-EK1 | 3 | - | 35.84 | 35.84 | 35.84 | 35.84 | 2020-05-01T17:57:42Z |
| NAC Semi | MCHP00000034660 | - | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 176.21 | 2020-04-30T17:35:02Z |
| Arrow.cn | RNXVEK1#MICROCHP | 3 | 40.44 | 40.44 | 40.44 | 40.44 | 40.44 | 2020-04-29T21:12:04Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for RN-XV-EK1 due to regional differences or acquisition. RN-XV-EK1 may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel