- Mfr. #:
- RPMS1401-H19E4AV
- Description:
- Infrared Receivers ULTRA COMP IR RECVR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | Top Looker |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Series: | RPMS1401-H19 |
| Manufacturer: | ROHM Semiconductor |
| Brand: | ROHM Semiconductor |
| Product Category: | Infrared Receivers |
| Subcategory: | Infrared Data Communications |
| Product Type: | IR Receivers |
| Transmission Distance: | 8 m |
| Low Level Pulse Width: | 600 us |
| High Level Pulse Width: | 600 us |
| Carrier Frequency: | 40 kHz |
| Viewing Angle: | 34 deg, 32 deg |
| Beam Angle: | 34 deg, 32 deg |
| Operating Supply Current: | 300 uA |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 3.6 V |
| Minimum High Level Output Voltage: | 2.5 V |
| Output Current: | 2 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Data Transmission Rate: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
RPMS1401-H19E4AV is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
RPMS1401-H19E4AV Price & Stock
Rohm RPMS1401-H19E4AV pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nexxon | RPMS1401-H19E4AV | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | RPMS1401-H19E4AV | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Rohm has several brands around the world that may have alternate names for RPMS1401-H19E4AV due to regional differences or acquisition. RPMS1401-H19E4AV may also be known as the following names:
- ROHM SEMICONDUCTOR
- RHOM
- ROH
- ROHM CO LTD
- RHM
- ROHM ELECTRONICS
- ROM
- ROHS
- ROHN
- ROMH
- ROHM SEMI
- ROHM CORP
- ROHM CORPORATION
- MIYA
- Rohm Company Limited
- ROHM CO
- ROHM ELEC
- ROHM ELECTRO
- ROHM SEMICONDUCTOR(VA)
- ROHM COMPANY LTD
- ROHM INC
- ROHM/MISC
- ROHM/NONE
- ROHM Semiconductors
- ROHM/KOA